Sakramentu chorych udzielamy zwyczajnie podczas odwiedzin chorych w pierwszą sobotę każdego miesiąca (poza lipcem i sierpniem) w godzinach dopołudniowych.
Sakramentu namaszczenia chorych udzielamy również na każde indywidualne wezwanie samego chorego lub rodziny chorego, za jego zgodą.
Chorego zgłaszamy (z wyjątkiem chorych odwiedzanych systematycznie w I soboty miesiąca) w kancelarii lub w zakrystii. Podajemy imię i nazwisko chorego, dokładny adres, numer telefonu oraz dzień i godzinę przyjścia kapłana.
W nagłych przypadkach można wezwać kapłana o każdej porze.
Sakrament namaszczenia chorych wolno powtórzyć, jeśli chory po wyzdrowieniu znowu ciężko zachoruje lub jeśli w czasie trwania tej samej choroby niebezpieczeństwo stanie się poważniejsze (kan. 1004).
Sakramentu namaszczenia chorych udziela się w następujących przypadkach:
– w czasie poważnej choroby,
– osobom starszym wiekiem,
– przed operacją medyczną,
– nieprzytomnym lub psychicznie chorym, jeśli można przypuszczać, że w normalnych warunkach życzyliby sobie przyjęcia tego sakramentu.
Przygotowanie mieszkania:
– Stół nakryty białym obrusem.
– Krzyż i świece.
W czasie udzielania sakramentu namaszczenia chorych powinni modlić się wspólnie także domownicy.
Sakramentu namaszczenia chorych nie udziela się zmarłym, lecz żywym. Ważna jest więc troska rodziny, aby w odpowiednio szybkim czasie wezwać księdza, gdy nawet nie jest spodziewana rychła śmierć chorego.