Liturgiczna Służba Ołtarza

Liturgiczna Służba Ołtarza, czy też jak w skrócie zwykliśmy mówić – ministranci, to najliczniejsza grupa młodzieżowa w naszej wspólnocie parafialnej, a w dodatku w jej skład wchodzą jedynie chłopcy.

Formacja ministrancka przebiega poprzez wiele lat, w czasie których zdobywamy kolejne stopnie służby.

Cała przygoda rozpoczyna się od kandydatury na ministranta. Okres przygotowania do służenia to przede wszystkim nauka pobożności ministranckiej, postaw, nazewnictwa. Każdy by się chyba zdziwił jak inaczej uczestniczy się w Liturgii kiedy trzeba pamiętać o ampułkach, gongu, patenie, welonie i wielu, wielu innych historiach.

Po pomyślnym przebyciu kandydatury w sposób uroczysty następuje przyjęcie do grona ministrantów. To wtedy otrzymuje się komżę, rewerendę i kołnierz.

Ministrant to podstawowy stopień służby dla chłopców w wieku do 15 lat, ale i tutaj są rozgraniczenia: choralista, ministrant światła, księgi – to kolejne stopnie formacji, która odbywa się nie tylko przy Ołtarzu, ale również na spotkaniach formacyjnych, tzw. zbiórkach ministranckich.

Lektor to kolejny stopień formacji. Posługę tę otrzymują ci z ministrantów, którzy po rocznym kursie lektorskim przy Katedrze pozytywnie zdadzą egzamin lektorski. Tę zaszczytną funkcję otrzymuje się z rąk Księdza Biskupa.

Najwyższym stopniem formacji jest Ceremoniarz. Wyróżnia się on spośród lektorów Krzyżem zawieszonym na czerwono-złotym sznurze. Funkcję tę powierza również Ksiądz Biskup tym spośród Lektorów, którzy pomyślnie zakończą odpowiedni kurs prowadzony przez Diecezjalnego Duszpasterza Liturgicznej Służby Ołtarza.